A Szuhavölgyi Bányászlakta Települések Szövetsége

1994-es megalakulása óta egyesületként, Kiemelten Közhasznú Egyesületként működött, jelenleg Közhasznú Egyesület

Magyarország Kormánya logo
Magyar Falu Program logo
---------------------- LOGÓK -----------------------

Mint civil szervezet...

jelentős szerepet vállalt a térség szénbányászat, a mezőgazdasági termelő szövetkezetek megszűnése miatt szükségessé vált gazdasági szerkezetváltási program kidolgozásában, végrehajtásában. A Szövetség szakmai és térségi szintű szakmapolitikai támogatást nyújt megvalósítandó társadalom- és vidékfejlesztési projektet előkészítéséhez, koordinálásához, élhető települések megvalósításához. A Szövetség OFA pályázati támogatással a rendszerváltást követő 90-es évek elején elkészítette a Szövetség tagtelepüléseinek alapos elemző munkával a stratégiai és cselekvési programját. Elsőként a térségben 1998.-ban létrehozta a családsegítő és Gyermekjóléti, illetve Házi segítségnyújtó intézetét, amelyet 2009. végéig működtetett. A szolgáltatás 2010.-ben került a települési Önkormányzatokhoz. Jelenleg a Szövetségnek 29 település, valamint 1 magánszemély a tagja.

A Szövetség szakmai és térségi szintű szakmapolitikai támogatást nyújt megvalósítandó társadalom- és vidékfejlesztési projektet előkészítéséhez, koordinálásához, élhető települések megvalósításához.

 A Szövetség OFA pályázati támogatással a rendszerváltást követő 90-es évek elején elkészítette a Szövetség tagtelepüléseinek alapos elemző munkával a stratégiai és cselekvési programját. Elsőként a térségben 1998.-ban létrehozta a családsegítő és Gyermekjóléti, illetve Házi segítségnyújtó intézetét, amelyet 2009. végéig működtetett. A szolgáltatás 2010.-ben került a települési Önkormányzatokhoz. Jelenleg a Szövetségnek 29 település, valamint 1 magánszemély a tagja.

A Szövetség munkája során több hazai és nemzetközi szervezettel működött és működik együtt...

többek között az Országos Foglalkoztatási Alapítvánnyal, Gyors Reagálási Programmal, amerikai USDOL-lal, a volt Szociális és Családvédelmi Minisztériummal, a Megyei Munkaügyi Központtal, a Kereskedelmi és Iparkamarával, a Máltai Szeretetszolgálat budapesti központjával. Stratégiai céljaink megvalósításában dolgoztunk együtt német önkéntesekkel, tanácsadókkal, Lichteinstein-i hercegséggel. Több éven keresztül részt vett az Élelmiszerbank által nyújtott adományok szétosztásában.

A Szövetség küldetésének tartja a bányász kultúra és hagyományainak megtartását, a bányász és egyéb közösségek összetartozásának, társadalmi hasznosságának erősítését.

A B.-A.-Z. Vármegyei Közgyűlés Elnöke felkérésére a Borsodi Mélyművelésű Szénbányászatról kutatómunkát végzett, melynek célja volt, hogy a megye Ipartörténelmi Értéktárához dokumentumokat, ismereteket gyűjtsön. A medence több, mint 200 éves mélyművelésű barnakőszén bányászatáról, ma még élő, volt bányászvezetőkkel, bányász emlékházak gondozóival, magángyűjtők segítségével számos értékes dokumentumot, fotókat, digitális felvételeket sikerült megismerni. Minden évben megrendezi hagyományőrző eseményét, a Bányász Dalos Találkozót. A térségben a volt bányamunkások egészségkárosodás, bányakár, egyéb a bányászathoz kötődő probléma esetében tanácsadó szolgáltatást biztosít.

Környezetvédelmi és települések fenntartható fejlődése előmozdítása érdekében

a felhagyott bányaművelésekkel kapcsolatos tájrehabilitációs teendőket szorgalmazza. (alternatív energiagazdálkodás: nap, szél, földhő)

A Szövetség munkájában jelentős szerepet kap...

a családok támogatása, egészséges életmódra nevelés. A szervezet TÁMOP-5.5.1.B-11/2-2011 „Családi közösségi kezdeményezések és programok megerősítése Szuha-, Bán-, Sajó- és Rudavölgyében” című pályázatban családsegítőkkel együttműködve támogatta, segítette a családokat tanácsadással, különböző programok szervezésével. TÁMOP-6.1.2-11/1-202 „Egészségért mozdul a család” pályázat keretén belül sportfoglalkozásokat, túrákat, versenyeket szervezett, illetve egészségügyben jártas szakemberek segítségével elkészítette a 29 tagtelepülés egészségképét, melyet egységes szerkezetben a települések rendelkezésére bocsájtott.

A szervezet mindezeken túl részt vett a B.-A.-Z. Megyei Nyugdíjas Foglalkoztatási Szövetkezet, az Észak-Magyarország Szabadegyetem munkájában.
Szolgáltató partnerként működik együtt az Esély és Részvétel Közhasznú Egyesülettel, a B.-A.-Z. Megyei Civil Információs Centrummal.

--------------------------------------------------------

Tagtelepülések

Aggtelek címer

Aggtelek

Alsószuha címer

Alsószuha

Alsótelekes címer

Alsótelekes

Bánhorváti címer

Bánhorváti

Dövény címer

Dövény

Felsőkelecsény címer

Felsőkelecsény

Felsőnyárád címer

Felsőnyárád

Felsőtelekes címer

Felsőtelekes

Imola címer

Imola

Izsófalva címer

Izsófalva

Jákfalva címer

Jákfalva

Kánó címer

Kánó

Kurityán címer

Kurityán

Múcsony címer

Múcsony

Nagybarca címer

Nagybarca

Ormosbánya címer

Ormosbánya

Ragály címer

Ragály

Rudabánya címer

Rudabánya

Rudolftelep címer

Rudolftelep

Sajóecseg címer

Sajóecseg

Sajógalgóc címer

Sajógalgóc

Sajóivánka címer

Sajóivánka

Sajókaza címer

Sajókaza

Szuhafő címer

Szuhafő

Szuhakálló címer

Szuhakálló

Trizs címer

Trizs

Vadna címer

Vadna

Zádorfalva címer

Zádorfalva

Zubogy címer

Zubogy

Dokumentumok

Bányászok védőszentje adó 1 százalék
Adó 1%

Kérjük, ajánlja fel Szervezetünk számára adója 1%-át!
18414635-1-05

Köszönjük!

Kövessen minket!
Pályázatok

    Nemzeti Együttműködési Alap

    Magyar Falu Program