Magyar Falu Program pályázat

Segítsen Adója 1%-ával

adoja

Felsőkelecsény

 

Rudabánya dél-nyugati szomszédságában fekszik az 1404ben Kelechen néven említett település. Erdős területen fekszik, a barna erdei talajt azonban az erős talajerózió gyorsan tönkreteszi, így a szántóföldi művelésre korlátozottabbak a lehetőségek, mint az erdőgazdálkodásra.
A reformáció előtti időkről nincsenek adatok, de feltehetően volt a településnek valamilyen temploma. A XVI. században a lakosság a kálvini hitet követve református vallású lesz. Az 1600-es évek elején már nagy önálló egyházközség, lelkésze Dövény és Szuhogy lakosságát is ellátja. A református többség később is megmarad, bár a lakók jelentős része katolizál. A II. világháború előtt a község egyetlen iskoláját a református egyházközség tartotta fenn. Ma is látható temploma 1750 körül épült, 1880-ban átépítették, szentélye egyenes záródású, síkmennyezetes hajójában 1754-ből származó festett falfelületetek láthatók. Tornya, mint sok más református templomnak csak jóval később épülhetett, a felsőkelecsényi 1744-ben készült.
Századunk első felében még szinte kizárólag mezőgazdasági termelésből élő lakosság az iparosítás időszakában a bányászat felé kezdett orientálódni. A rudabányai vasérc kitermelése a község számos lakója számára nyújtott megélhetést. A bányászat az 1970-es évek végétől válságba került, a községből ingázók egy része munkát keresve távolabbra költözött. Az egyetlen magyarországi vasércbánya bezárásával a környék legnagyobb munkaadója szűnt meg. A mezőgazdaság nem jelentős, az erdőgazdálkodás és a turizmus lehet munkahelyteremtő tényező a község számára. A község fekvése jó, rajta keresztül halad a Sajó-völgyet Aggtelekkel összekötő útvonal. Rudabánya, Szendrő és a Bódva-völgy nevezetességei szintén közel vannak a településhez, így megfelelő szálláshelyek és szolgáltatások kiépítésével komoly esélyei lehetnek az idegenforgalmi tranzit jellegének megváltoztatására.

felsokelecseny

 

Honlap: www.felsokelecseny.hu