Magyar Falu Program pályázat

Segítsen Adója 1%-ával

adoja

Dövény

 

Dövény község Borsod-Abaúj-Zemplén megye északnyugati részében a Szuha-patak völgyében Gömör határán fekszik. A dombokra épült falut tölgyerdők veszik körül, fekvése, természeti környezete jó hátteret nyújt az idegenforgalmi fejlesztéseknek. Elsősorban a csendet, nyugalmat kedvelők számára lehet alkalmas pihenőhely. A környező erdők, mezők és tisztások a legalkalmasabbak a nyári kirándulásokra és a hosszabb sétákra, de a festői táj télen sem veszít szépségéből. 
A települést a XIV. században említik először a források Dyuin, Diven alakban.
Fejlett szőlőkultúra és bortermelés volt a falu gazdaságának alapja, melyet 1572-ben jégverés, a következő években a törökök dúlása tett tönkre. A település 1580-tól évekig elhagyottan állt, lakóit a törökök csak kedvezményekkel tudták visszacsalogatni.
Dövény templomát a XV. Században említik először a források, ekkor még csak kápolnaszerű fatemplom volt. A XVII. században templomának állaga annyira leromlott, hogy 1707-ben Borsod vármegye támogatásával felújításra szorult.
Dövény lakói századunk közepéig elsősorban a mezőgazdaságból éltek.
A településen lakók számára az egyik kitörési lehetőség az idegenforgalom, a turizmus fellendülése lehet. Dövény közel van az Aggteleki Nemzeti Parkhoz, biztosan építhet tehát a bakancsos és kerékpáros turizmusra.
Természeti adottságai alapján a település környezete kiváló kiránduló és pihenőhely.
Egyre több gyermek jár óvodába, ezért az önkormányzati óvoda jövője biztosítottnak tűnik.
A 1165 ha területű település 303 lakója 100 lakásban él. Dövényben a vezetékes ivóvízhálózat, a telefonhálózat, a gáz, és szennyvízhálózat kiépült.
Falugondnoki szolgálat működik 2000 év őszétől, ami a gyógyszerszállításról és a szociális gondok, körjegyzőségi ügyintézések, megoldásáról gondoskodik.
A 2000-es évben a milleneum tiszteletére a falu központjában emlékpark lett kialakítva, amin egy szép emlékpavilon áll a huszadik század hőseinek emlékére. A fiatalok részére, pedig játszótér épült.
2003. februárjában megalakult Dövényben a Biokultúra Egyesület és településünk lett az északi régió központja.
2004. októberétől a közösségi házban „eMagyarország pont” működik, ami fogadja az információra vágyó lakosságot.
2007-től működik a mozgókönyvtári szolgáltatás.

Dövény község a kazincbarcikai kistérségben a Szuha patak völgyében elhelyezkedő kistelepülés, mely a bányabezárások kapcsán mind gazdasági, mind társadalmi szempontból perifériára szorult. A Feketevölgyi szénbánya bezárásával jelentősen nőtt a munkanélküliek és a kényszernyugdíjazottak száma településünkön. Jelentős a fiatalok elvándorlása is, ami tovább növeli a lakosság összetételében a nyugdíjasok arányát, ezzel felgyorsítva a falu elöregedését. Településünkön 2000-ben megszűnt az általános iskola működése, a gyerekeknek a 6 km-re lévő körjegyzőségi központban kell járniuk tanulni. A község határában a termőföldek 60-70 %-a megműveletlen, parlagon hever.

A fent említett problémák orvoslására a falu lakossága, az önkormányzat és a községben működő civil szervezet a közelmúltban már több lépést tett, amelyek magukban rejtik a megoldás lehetőségét. 1999.-ben a Megyei Területfejlesztési Tanács által biztosított, támogatás segítségével beindítottuk a szociális földprogramot.

A településen bejegyzett civil szerveződés az ÖKO- régió egyesület. Pályázaton nyert tele ház létesítésére, a Községi Önkormányzat, melynek megvalósulásával a fiatalok elvándorlásának megállítását is várjuk. Ez pozitív hatással van a falu kulturális életére, továbbá a fiatalok naprakész információkhoz juthatnak és különféle szolgáltatások, igénybevételére van lehetőség.

Jelentős fejlődés látható a község arculatában is, fokozatosan szépül a falu történelmi központja. 2001 évben felavattuk a millenniumi emlékművet a falu főterén, rendeztük befoglaltuk a főtéren lévő forrást. A falu rendezési terv kialakításánál a község adottságait figyelembe véve elsősorban a falusi turizmus és a mezőgazdasági fejlesztési lehetőségeit vesszük figyelembe. 2000-től működik a falugondnoki szolgálat. A megvalósításra a Szociális és Családügyi minisztériumtól nyertünk támogatást.

Lépéseket tettünk az illegális szemétlerakók felszámolására és tervet dolgoztunk ki a szelektív hulladékgyűjtés beindítására, annak anyagi támogatottsága esetén, amennyiben a hulladékszállítást végző vállalkozás is meg tudja teremteni annak feltételeit.

A település rendkívül gazdag természeti értékekben, természetes vízfolyásokban, forrásokban és jelentős a vadállománya. A falun keresztül folyó állandó vízfolyások medreinek, a természeteshez hasonló állapot kialakítását tervezzük, mely a faluvirágosítás programmal együtt reményeink szerint a településre érkező vendégek, és látogatók a faluról kialakított képét pozitívan befolyásolja.

A természeti környezetre – látnivalókra, vadállományra, stb.- építve, kívánjuk elérni, hogy az Aggteleki Nemzeti Parkba igyekvő turisták községünkben is megálljanak, néhány napot akár el is töltsenek, felfedezve a község és határa látnivalóit, szépségét.

doveny

 

Honlap: www.doveny.hu